Odpowiednie pudełka na ciasto to zazwyczaj ostatni element układanki, który składa się na zadowolenie klienta i pozwala na zachowanie wypieków w stanie nienaruszonym podczas transportu. Zadanie z pozoru proste, ale bardzo szybko weryfikowane przez rzeczywistość.
Podczas wyboru opakowania warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: rodzaj tworzywa z którego jest wykonane, gramatura papieru, sposób składania czy ogólna budowa przekładająca się na funkcjonalność.
Postaramy się tym artykułem rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc dokonać najlepszego wyboru.
1. Karton lity, tektura falista a może plastik?
Tektura lita, to wszechstronny i kompaktowy materiał wykorzystywany do pakowania wyrobów cukierniczych. Produkt w pełni ekologiczny, posiada atest „Eco Genius 100% Recycling” oraz atesty spożywcze do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Produkty w niego zapakowane „oddychają” i nie nasiąkają wilgocią. W Polsce najpopularniejszym kolorem pudełek cukierniczych jest kolor biały. Na rynku znajdują się głównie tektury lite biało-białe oraz biało-brązowe. Produkowane z nich są nie tylko pudełka cukiernicze, ale również podkłady pod torty. Atutem tektury litej jest możliwość powleczenia jej od środka folią spożywczą (PE), przez co karton staje się w 100% odporny na wilgoć i nie traci na wytrzymałości ani estetyce (brak tłustych plam). Opcjonalnie, niektóre opakowania posiadają foliowe okienko pomagające wyeksponować zapakowany wyrób.
Z tekturą falistą mamy najczęściej kontakt podczas odbierania paczki od kuriera lub otwierając zamówioną pizzę. Na rynku zdarzają się też opakowania cukiernicze z tektury falistej, które oprócz zbiorczego pakowania pączków lub wysokich tortów piętrowych, nie mają szerszego zastosowania w branży cukierniczej. Głównym problemem jest to, że tektura falista nie posiada atestów spożywczych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, co może przysporzyć dodatkowych problemów. Pomimo swojej twardości, tektura falista szybko łapie wilgoć od środka. Pojawiają się wtedy na niej mało estetyczne plamy tłuszczu.
Alternatywną dla opakowań kartonowych są opakowania plastikowe z polietylenu. Ich główne zalety, to atesty do kontaktu z żywnością, biodegradacja (proces może być skrócony do kilku tygodni przy zastosowaniu oksy-biodegradacji) oraz pełna ekspozycja zapakowanych wypieków. Warto wziąć pod uwagę kilka wad. Zamknięte opakowanie plastikowe jest całkowicie nieprzepuszczalne, co powoduje, że zapakowane wypieki mają tendencję do „pocenia się”. Plastikowe opakowania wymagają też dużo przestrzeni magazynowej podczas przechowywania.
Tektura lita jest w 100% ekologiczna i powstaje w wyniku recyklingu makulatury bez użycia metali ciężkich. Dodatkowo może być powlekana folią spożywczą. 99% naszych produktów spełnia te normy.
Tektura falista nie posiada atestu spożywczego i wchłania wilgoć, przez co traci swoje właściwości.
2. Gramatura papieru
Gramatura czyli w najprostszym tłumaczeniu grubość kartonu. Przy pakowaniu ciast i tortów warto korzystać z kartonu litego o średniej gramaturze 300 gsm (odpowiednik gramatury opakowania w rozmiarze 28×28 cm).
Szczęśliwym trafem większość producentów ma już ten aspekt mocno ustandaryzowany i gramatura danego opakowania została dobrana tak, aby zapakowane wypieki nie wypadły przez dno pudełka 🙂
3. Czy moje opakowanie musi być dostosowane do wyrobu cukierniczego?
Zdecydowanie tak, pudełka na ciasto występują w kilku wariantach, które decydują o jego zastosowaniu. Dla przykładu, do zapakowania ciast lub ciastek kruchych i stosunkowo suchych, niewymagane jest korzystanie z pudełek z folią spożywczą ani nawet podkładu pod tort.
Przy wypiekach ciężkich i tłustych zaleca się korzystanie z odpowiednio dobranych pudełek i grubych podkładów pod torty. Przykładowo, w okresie komunijnym najczęściej kupowanymi opakowaniami są pudełka w rozmiarach 42x32x13 cm, 46x35x13 cm oraz dobrane pod nie podkłady 40×30 cm i 45×35 cm.
Jeżeli zależy Ci na dodatkowej ekspozycji wyrobu, to możesz pokusić się o opcję opakowania z okienkiem.
Ciasta kruche i stosunkowo suche zapakujesz w dowolne opakowanie bez użycia podkładu pod tort.
4. Pudełka w arkuszach czy klejone?
Twój biznes jest bardzo dynamiczny i każda sekunda się liczy? Takiemu zadaniu sprostają pudełka klejone, czyli już częściowo złożone. Wystarczy kilka ruchów, aby złożony arkusz przybrał formę solidnego pudełka cukierniczego. Zastosowanie klejonych ścian dodatkowo wzmacnia opakowanie, przez co możliwe jest bezproblemowe „piętrowanie”, czyli układanie pudełek jedno na drugim. Opcja szczególnie przydatna podczas transportu większego zamówienia 🙂
Dla mniej wymagających użytkowników, idealnym rozwiązaniem okażą się pudełka występujące w arkuszach. Są tańszą alternatywą dla opakowań klejonych, może odrobinę mniej wytrzymałe, ale spełniają swoją funkcję. Wyróżnia się dwa rodzaje, jednoczęściowe (z klapą) oraz dwuczęściowe (dno + wieczko).
Opakowania klapowe wykorzystuje się w przypadku mniejszych pudełek, które nie wymagają dodatkowego wzmocnienia.
Pudełka dwuczęściowe dzięki zastosowaniu osobnego wieczka są bardziej stabilne i dodatkowo wzmocnione po bokach, wymagają tylko odrobinę więcej czasu i cierpliwości podczas składania.
Wszystkie pudełka klejone zostały oznaczone w naszym sklepie symbolem
5. Czy do pudełka na ciasto można pakować muffiny?
Jak najbardziej. Rozwiązaniem są specjalnie dopasowane wkładki z dziurkami o średnicy 57 mm, aby pomieścić wszystkie standardowe rozmiary babeczek. Poniżej przedstawiamy konfiguracje pudełek + dobrana wkładka.
- Wkładka na 1 muffinkę oraz pudełko w rozmiarze 9x9x9,5 cm,
- Wkładka na 2 muffinki oraz pudełko w rozmiarze 16,5x11x8 cm,
- Wkładka na 4 muffinki oraz pudełko w rozmiarze 18x18x9~12 cm,
- Wkładki na 6 muffinek oraz pudełko w rozmiarze 22x22x9~12 cm,
- Wkładki na 12 muffinek oraz pudełko w rozmiarze 28x28x10~14 cm.
Dla wyeksponowania uroku zapakowanych babeczek, polecamy w szczególności pudełka z okienkiem 🙂
6. Z nadrukiem czy bez nadruku?
W tym przypadku również wszystko zależy od potrzeb. Pudełka na ciasto z uniwersalnym nadrukiem są dobre, jeżeli chcemy dopasować kolorystykę i wzór do kolorystyki, z której korzysta cukiernia lub dostosować je do okazji (np. pudełka na ciasto weselne, chrzciny, komunie itp.). Ciekawym przykładem wykorzystania uniwersalnego nadruku są opakowania z serii „Kawiarenka”. Kolorem lub charakterem nadruku można dopasować je do wielu sytuacji.
Opakowania cukiernicze bez nadruków są rozwiązaniem bardziej elastycznym. Część z naszych klientów korzysta z niedrogich, ale bardzo skutecznych narzędzi personalizacji pudełek. Są to najczęściej logotypy cukierni w postaci etykiet samoprzylepnych lub pieczątek z nazwą.
Istnieje też możliwość zamówienia pudełek z indywidualnym nadrukiem, ale jest to opcja, która wymaga zamówienia przynajmniej jednej palety pudełek z danego rozmiaru. Takie usługi świadczą też agencje reklamowe z tym, że cena identycznego pudełka wzrasta kilkukrotnie.
Podsumowując, pudełka na ciasto mają przede wszystkim spełniać funkcje, których oczekujesz – kwestia szaty graficznej jest elementem drugorzędnym. Wszakże pamiętać należy, że są to produkty jednorazowego użytku, na pierwszym planie zawsze będzie Wasz wypiek 🙂
Opracował,
Radek Ratomski